Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 123 lata po 3 rozbiorze Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza przygotowało prelekcję wraz z wystawą historyczną . Konferencja prowadzona przez prezesa Stowarzyszenia p. Grzegorza Świetlika została zorganizowana w szkołach i ośrodkach kultury w gminach członkowskich, jak również m.in. na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Bytomiu.
Wykład zatytułowany „DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI – 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” poruszał niezwykle ważne dla historii Polski wydarzenia, które szczęśliwie doprowadziły do odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Wykład był okraszony wieloma zdjęciami archiwalnymi, które dodatkowo podnosiły rangę słowa.
4 czerwca 2018 roku w biurze Stowarzyszenia Związek Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego odbyło się Spotkanie Dyrektorów Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. W spotkaniu uczestniczyli: Marek Ćwiąkała – Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych; Tomasz Telesiński – Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski; Halina Kałużna – Stowarzyszenie Związek Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego; Ferdynand Morski – Śląski Związek Gmin i Powiatów; Janusz Sypiański – Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich; Natalia Walewska-Wojciechowska – Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego; Grzegorz Świetlik – Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza. Zebraniu przewodniczył Janusz Sypiański reprezentujący Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich sprawujący obecnie prezydencję. Omówiono i przyjęto propozycje stanowisk na spotkanie Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych:
– w sprawie aktualnych problemów w systemie ochrony zdrowia;
– w sprawie potrzeby nowelizacji przepisów ustawy Prawo łowieckie w zakresie szacowania szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych;
– w sprawie postępowania PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dotyczące obowiązku likwidacji przejazdów kolejowo – drogowych i przejść zlokalizowanych na drogach wewnętrznych;
– w sprawie konieczności znowelizowania przepisów Kodeksu Cywilnego w zakresie ustawowego dziedziczenia spadków przez gminy;
– w sprawie zamiarów obniżenia wynagrodzeń pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania; – w sprawie potrzeby aktualizacji stawek według których pracodawcy zwracają pracownikom koszty używania ich prywatnych pojazdów do celów służbowych;
– w sprawie organizacji najbliższych wyborów samorządowych;
– w sprawie określenia potrzeby ustanowienia subwencji ekologicznej dla gmin, których tereny objęte są ochroną obszarów naturalnych;
– w sprawie potrzeby finansowego wsparcia Domów Opieki Społecznej;
– w sprawie problemu składowania odpadów w miejscach niedozwolonych i niezgodnie z zezwoleniami oraz potrzeby pilnej zmiany przepisów dot. wydawania zezwoleń na składowanie i przetwarzanie odpadów.
W dniach 9-13 maja 2018 r. Stowarzyszenie po raz kolejny podjęło się zorganizowania wydarzenia z udziałem partnerskich delegacji zagranicznych
z Białorusi, Rumunii, Słowenii i Mołdawii. Tym razem do współorganizacji wydarzenia włączył się Związek Miast i Gmin Województwa Świętokrzyskiego oraz Klubem Inicjatyw Samorządowych z Bytomia., to główny temat, jaki towarzyszył pobytowi M.IN. w Sandomierzu i Opatowie 40-osobowej grupy przedstawicieli Białorusi, Rumunii, Słowenii i Mołdawii.Gospodarzem pierwszego dnia była wójt gminy Sadowie p. Marzena Urban-Żelazowska. W spotkaniu oprócz władz województwa świętokrzyskiego, przedstawicieli gmin Sadowie i Obrazów oraz przedstawicieli miasta Ostrowca Świętokrzyskiego uczestniczyli także delegaci Stowarzyszenia Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza: prezes p. Grzegorz Świetlik oraz członkowie Komisji Konsultacyjnej i Zarządu p. Sławomir Socha, p. Czesław Dzierżawski, p. Jerzy Rebzda – wójt Gminy Rokiciny oraz p. Artur Pawlak – wójt gminy Ujazd. Natomiast delegacje zagraniczne reprezentowali: żupan Franc Horwat – gmina Tisina ( Słowenia), żupan Franc Slihthuber gmina Gornij Petrovci ( Słowenia),, Slavko Petek gmina Beltinci ( Słowenia), delegacji z Rumunii przewodniczył Andrej Pakurar z Tasnad, Mołdawię reprezentował prezydent miasta Cimislija – Florin Berejan, a z białoruskiej Fundacji im. Lva Sapiehy w wydarzeniu uczestniczył Vladimir Szanceu.
Po wizycie na terenach Gór Świętokrzyskich delegaci udali się do woj. łódzkiego na dalszą część spotkań w gminach członkowskich naszego Stowarzyszenia t.j. Koluszki,
Ujazd, Rokiciny, Budziszewice i Rogów. Tematem przewodnim tegorocznej integracji była współpraca na gruncie gospodarczym między krajami europejskimi, dlatego oprócz zwiedzania ciekawych miejsc i poznawania kultury polskiej, zagraniczni goście mogli poznać również nasze rozwiązania ekonomiczne zwiedzić zakłady produkcyjne i przetwórcze oraz wymienić się własnymi doświadczeniami. Na zakończenie wydarzenia w gminie Rokiciny odbyła się konferencja z udziałem oficjalnych gości i prelegentów m.in. dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim p. Ilony Balcerczyk, prezes zarządu Stronnictwa Pracy prof. Zygmuntem Wrzesińskim oraz profesor Politechniki Łódzkiej p. Elżbietą Hibner, która wygłosiła wielce interesujący referat o współpracy samorządowej oraz roli niezależnej inicajtywy gospodarczej w ekonomii.
Dnia 27 marca 2018r.. w Urzędzie Miasta w Koluszkach odbyło się Walne Zebranie
Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Gmin Regionu Płd-Zach. Mazowsza. Prezesem Stowarzyszenia na kolejną kadencję ponownie został p. Grzegorz Świetlik.
Ukonstytuował się również Zarząd Stowarzyszenia.
19 maja 2017 r. prezes Stowarzyszenia Grzegorz Świetlik uczestniczył w międzynarodowym spotkaniu integracyjnym w Syberii w Gminie Brzeziny realizowanych w ramach programu unijnego „Europa dla obywateli”. Na konferencji z udziałem gości z Włoch, Francji, Rumunii i Portugalii wygłosił prelekcję „Wielokulturowość i integracja na poziomie regionalnym”.
Już 8 czerwca Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza z siedzibą w Ujeździe obejmie prezydencję w OPOS.
15 maja 2017r. w ramach Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych w Ministerstwie Cyfryzacji w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie pod przewodnictwem Prezesa Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Ziemi Łódzkiej, a zarazem Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego p. Henryka Brzyszcza. Na spotkaniu poruszano ważne dla lokalnych społeczności sprawy omawiane w atmosferze zrozumienia problemów na jakie napotykają władze samorządowe.
W ramach kolejnego już wydarzenia „Regionalizm wobec integracji europejskiej” organizowanego przez samorządy zrzeszone w Stowarzyszeniu Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza, w dniach 7-10 czerwca gościliśmy delegacje z partnerskich miast z Słowenii, Rumunii i Mołdawii. Delegację z Beltinci reprezentowali: przewodniczący delegacji – Slavko Petek – dyrektor Administracji Gminy Beltinci, przedstawiciel Związku samorządów Słowenii Joże Ferćak – Naczelnik Zrzeszenia Związku Strażaków Beltinci, Alojz Sok – żupan (burmistrz miasta Ormoż), Franc Horvat – żupan (gmina Tiśina). Delegację Rumunii reprezentowali: Grib Csaba Francis – prezydent miasta Tasnad, Barna Balazs-Kiśkaza – wiceprezydent miasta. Delegację Mołdawii reprezentowali: Gheorge Raileanu – prezydent Cimisliji – członek Zarządu zrzeszenia Samorządów Mołdowy oraz Michail Olarescu – starosta regionu Cimislija.
Wizytę rozpoczęła oficjalna konferencja w Gminnym Ośrodku Kultury w Niewiadowie, w której wzięli udział także przedstawiciele władz samorządów będących zarówno członkami SGRPZM jak również Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych OPOS, w którym nasze Stowarzyszenie objęło przewodnictwo. Najważniejszym punktem spotkania, które otworzył Wójt Gminy Ujazd Artur Pawlak było podpisanie umowy współpracy między przedstawicielami gminy Sadowie (województwo Świętokrzyskie) i gminy Tisina (Słowenia) oraz podpisanie przez Przewodniczącego Rady Regionu Mołdawii Michaiła Valarescu „Deklaracji współpracy krajów środkowej Europy”.
PROGRAM WYDARZENIA :
07.06 – Oficjalna kolacja powitalna GMINA BRZEZINY