PROJEKT „1050-lecie chrztu Polski – Dobrawa matka polskich królów”

W 2016 roku Stowarzyszenie zorganizowało wykład historyczny pn. „1050-lecie chrztu Polski – Dobrawa matka polskich królów”
poświęcony polskiemu księciu Mieszkowi I oraz jego żonie Dobrawie, dzięki której Polska została włączona do szeroko rozumianej kultury zachodnioeuropejskiej. Konferencję przygotował prezes Stowarzyszenia Regionu Południowo – Zachodniego Mazowsza pan Grzegorz Świetlik. . Konferencji towarzyszyła wystawa  cennych eksponatów min. zbioru monet i rycin związanych z okresem początków państwa Polskiego.  Prelekcja oraz wystawa  została przedstawiona we wszystkich gminach  członkowskich , jak i w wielu miejscach Polski. W ramach współpracy między Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów konferencja odbyła się w Piekarach Śląskich gdzie została zainicjowana przez prezydent Piekar Śląskich Sławę Umińską-Duraj, gdzie  słuchaczami byli uczniowie piekarskich szkół oraz seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na zaproszenie prezydenta Bytomia Damiana Bartyla wystawa została również pokazana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu.